Nasze stopy są szczególnie narażone na bolesne otarcia i odciski. Te powstają, kiedy nosimy źle dopasowane obuwie lub skarpetki, fundujemy sobie duży wysiłek fizyczny, nie będąc do niego przyzwyczajonymi, mamy nadwagę. Co robić, kiedy dojdzie do ich powstania? Jak usunąć odciski, żeby nie narazić się na poważne konsekwencje, takie jak poważna infekcja? Oto najważniejsze fakty na temat usuwania odcisków.Jak powstają odciski?
Dlaczego na naszych stopach powstają nieestetyczne i bolesne pęcherze? To reakcja skóry na duży nacisk lub silne tarcie. Ta chroni się wtedy przed uszkodzeniem, tworząc na powierzchni wypełniony ropą pęcherzyk. Odcisk jest, zwłaszcza na początku, bardzo bolesny i utrudnia nam godzenie, wywołując silny dyskomfort. Do powstawania odcisków dochodzi, kiedy kilka godzin mamy na nogach buty na obcasie, nosimy źle dopasowane rozmiarem obuwie, nie nosimy skarpetek albo nosimy je za ciasne. Na odciski narażone są szczególnie osoby otyłe i te o bardzo delikatnej skórze.
Plastry na odciski, czyli szybki i skuteczny sposób na ból
Najgorsze, co możemy zrobić z odciskiem, to przebić go. Zranione miejsce jest wtedy jeszcze bardziej drażliwe, a dodatkowo może wdać się w nie zakażenie. Dużo lepiej zakleić pęcherz plastrem na odciski- zobacz, który wydziela substancje łagodzące i przyspieszające regenerację. Plastry należy regularnie wymieniać i dbać o oczyszczanie i nawilżanie zranionego miejsca – po kilku dniach po odcisku nie będzie żadnego śladu.